اسداله جمشيدي

گروه : تفسير و علوم قرآن
jamshidi@iki.ac.ir


زندگي نامه

در سال 1342 شمسي در شهر تهران به دنيا آمدم و در همان شهر رشد كردم. تازه وارد كلاس دوم راهنمائي شدم كه به علت علائق خانوادگي به ويژه مرحوم پدرم كه گويا از سالياني پيش اين ايده را در سر ميپروراند در سال 55/56 در سن چهارده سالگي وارد حوزه و به تحصيل دروس طلبگي پرداختم. 
تحصيلات حوزوي
    به راهنمائي يكي از روحانيون فاميل به مدرسه حاج ابوالحسن واقع در روستاي فرحزاد تهران كه سرپرستي آن به عهده آقاي سرفرازي از روحانيون غرب تهران [كوي نصر] بود، وارد شدم و مقدمات را نزد آقاي شمس كه اهل سبزوار بود آغاز كردم. با شروع انقلاب درس و بحث در اين حوزه متزلزل شد و بنده با وساطت يكي از علما محل به حوزه علميه رستمكلا واقع در منطقه نكاء مازندران رفتم و چند ماهي در آنجا به درس مشغول بودم. با اوج گيري انقلاب مدرسه رستمكلا تعطيل و بنده به تهران آمدم و بعد از پيروزي انقلاب چند ماهي در تهران به درس مشغول بودم. 
   ارديبهشت سال 1359 وارد حوزه علميه قم شدم و دروس سطح را آغاز كردم. بعد از چند سال كتاب رسائل را نزد آقاي اعتمادي خواندم و كتاب مكاسب را نزد اساتيد متعددي از جمله مرحوم آقاي پاياني فرا گرفتم. كتاب كفايه را نزد آيه الله فاضل لنكراني خواندم و از درس ايشان براي خود جزوه‌اي فراهم آوردم. تقريبا از سال 66/67 به درس خارج حاضر شدم. ابتدا به درس آيه الله فاضل كه كتاب الحج را تدريس ميكرد حاضر شدم و مدت چهار ، پنج سال از ايشان استفاده كردم. سپس به درس آيه الله آقا شيخ جواد تبريزي كه كتاب الصلاه را محور بحث قرار داده بود حاضر شدم و تقريبا مدت ده سال از خرمن دانش ايشان توشه برداشتم. قريب به همين مدت به درس خارج اصول آقاي وحيد خراساني حاضر شدم و از همه درسها جزوه فراهم ميكردم. مدت كوتاهي نيز از درس خارج آقاي شبيري زنجاني بهره برده‌ام.
تحصيلات جديد
بعد از ورود به حوزه علميه قم شايد در سال 61/62 بود كه وارد موسسه در راه حق شدم و دوره عمومي چهار ساله آنجا را كه بيشتر هم طول كشيد گذراندم. بعد كه بخش آموزشي موسسه در راه حق به طور مستقل با عنوان موسسه باقر العلوم عليه السلام به فعاليت خويش ادامه داد در دوره تخصصي تفسير و علوم قرآن شركت كردم و در طول دوره از دروس حضرات آيات آقايان محمد هادي معرفت، محمود رجبي، محمود عبداللهي، رضا استادي، غلامرضا فياضي و حسين توفيقي و برخي اساتيد ديگر بهره بردم. بعد از گذراندن دوره تحصيلي شش ساله و طي 145 واحد درسي با نمره ميانگين70 / 17 در سال 73 در مقطع كارشناسي ارشد از پايان نامه خود با عنوان «شرك در قرآن» كه به راهنمائي حضرت آيه الله معرفت فراهم شد، با احراز رتبه «عالي» دفاع كردم.
بعد از اين مقطع در بخش پژوهش موسسه فوق الذكر مشغول به تحقيق شدم و در سال 1379 به عنوان عضو هيئت علمي گروه علوم قرآن و تفسير پذيرفته شدم و فعلا ـ‌ سال 88 ـ با رتبه مربي در خدمت آن مركز ميباشم.
 سوابق تحصيلي

تحصيلات حوزوي:

خارج فقه و اصول.

 

تحصيلات دانشگاهي:

دكتري تفسير و علوم قرآن مؤسسه امام خميني(ره).فعاليت هاي اجرايي


فعاليت هاي آموزشي

تدريس
بعد از فراغت از تحصيل و كسب مجوز تدريس از معاونت امور اساتيد دانشگاه ها در دانشگاه پيرا پزشكي ساري و دانشگاه آزاد اسلامي اراك به تدريس معارف اسلامي مشغول بودم. در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ره نيز دروس معارف قرآن، تاريخ حديث و فقه الحديث را در مقطع كارشناسي، مباني و روش تحقيق در قرآن و حديث را در مقطع كارشناسي ارشد  تدريس نموده‌ام. در مركز جهاني علوم اسلامي مدرسه حجتيه كه اكنون به الجامعه المصطفي العالميه تغيير نام داده نيز به تدريس آشنايي با متون حديث و نهج البلاغه اشتغال داشتم.
 فعاليت هاي پژوهشي

راهنمايي پايان نامه
تا 1388 قريب به ده پايان نامه را به عنوان استاد راهنما و مشاور بودم و نيز به داوري پرداخته‌ام.

كتاب

 1.  آثار باور به معاد در زندگي شخصي[انتشارات موسسه امام خميني ره]
 2.  نگاهي قرآني به حيات معنوي[كانون انديشه جوان]
 3.  همكاري در پژوهش و نگارش كتاب « جستاري در هستي شناسي زن»[انتشارات موسسه امام خميني ره]
 4.  تاريخ حديث (متن درسي مركز آموزش غير حضوري موسسه  امام خميني ره)
 5.  گسست نكاح (تاملي دوباره در باره علل فسخ نكاح)
 6. آموزه هاي حديثي و چگونگي رهيافت به آنها، انتشارات موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني، 1391

 
كتاب در دست نشر:

 1.    آشنائي با احاديث 


كتابهاي در انتظار نشر:

 1. حقوق جنسي همسران
 2. خروج زن از منزل و حق شوهر
 3. حجاب در قرآن
 4. سحر در قرآن

مقاله

 1. عوامل شرك و موانع توحيد ؛ معرفت ش 10 و 11
 2. زن و تهاجم فرهنگي، تازه‌هاي پژوهش، دفتر اول
 3. سير تاريخي تدوين تفاسير روائي شيعه؛ معرفت ش 71
 4. قواعد فهم حديث، معرفت 83
 5. تاريخچه حجاب در اسلام؛ تاريخ در آينه پژوهش ش 7
 6. نقش زنان در ايجاد و تحكيم عفت عمومي از ديدگاه قرآن؛ فصلنامه تخصصي مدرسه عالي شهيده بنت الهدي ش 1
 7. اعتبار سنت از منظر قرآن ؛ مجله قرآن شناخت ش 3
 8. برص، لك و پيس يا ... ؟ علوم حديث شماره ؟
 9. معيارهاي حديث تفسيري، قرآن شناخت، ش 11
 10. تاملي در مدلول روايات عرض، قرآن شناخت، ش 16


   
مقالات منتشر نشده:
1.    چيستي كلام جديد
2.    شر در كلام اسلامي
3.    مكتب تفسيري اجتهادي عقلي
4.    پژوهشي در روايات تفسير عياشيآثار و تاليفات


افتخارات


سفرهاي علمي


فعاليت هالي فرهنگي، تبليغي